SFEX CW 1.5 µm SINGLE-FREQUENCY HIGH POWER FIBER LASER
OVERVIEW
Standard Wavelengths: 1550, 1556, 1560 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 1530 –1580 nm
Wavelength Tuning Range: 0.5 nm
Output Power: Up to 15 W
The Optromix SFEX is a single-frequency high output power Erbium fiber laser with an ultra- narrow linewidth. SFEX is a turn-key system where a control electronics and power supply are integrated with a seed laser and a power amplifier. SFEX is available in a benchtop or in a 19” rack housing.
SFEX provides a precise wide-range thermal wavelength tuning and a fast piezo tuning using an external PZT driver. A powerful fiber amplifier allows achieving up to 15 W output power with a 10-100% adjustment range.
FEATURES
THERMAL WAVELENGTH TUNING
FAST WAVELENGTH TUNING AND MODULATION
SFEX is equipped with a piezo-actuator for the fast wavelength tuning using an external PZT driver. The allowable voltage is 0 –100 V. Typical values of the tuning factor are ~60-80 MHz/V (DC voltage). The allowable signal modulation is up to 10 kHz.
OUTPUT POWER ADJUSTMENT. APC/ACC MODES OF OPERATION. OUTPUT POWER STABILITY.
This laser model allows for output power adjusting in the range of 10 – 100 % of the nominal output power. The laser can operate in Automatic Power Control (APC) as well as in Automatic Current Control (ACC) modes. SFEX provides excellent longterm power stability.
OPTICAL OUTPUT TYPE
COMPUTER CONTROL
KEY FEATURES
- Ultra-Narrow Linewidth
- Thermal Wavelength Tuning
- Fast Piezo Wavelength Tuning
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Low RIN Level
APPLICATIONS
- Atomic Trapping and Cooling
- Quantum Optics and Computing
- Free Space Communications
- Optical Sensing
- Nonlinear Pump Source
- Coherent communication
- High Precision Spectroscopy
SPECIFICATIONS
| Parameter | Optromix SFEX |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM₀₀ |
| Standard Wavelength | 1550.12 nm, 1550.30 nm, 1560.48 nm |
| Custom Wavelength | 1532 – 1580 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | 0.5 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 5 kHz |
| Nominal Output Power | 1, 2, 5, 10, 15 W |
| Output Power Tunability | 10 – 100% |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 80 MHz/V |
| Wavelength Modulation³ | Up to 10 kHz |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 0.7 MHz) | < -105dB/Hz@peak, |
| < -140dB/Hz@10MHz | |
| Output Optical Isolator | Yes |
| Optical Output⁴ | Armed fiber cable terminated be Collimator or FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 1 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 0C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |
| 4. Optional Output: The output type can be replaced by the customers' request | |



