OVERVIEW
Input wavelength/Output wavelengths: 1550–1560 / 775–780 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 770 – 785 nm
Output Power: Up to 2 W
DSEA is a product line of Erbium fiber amplifiers equipped with a frequency doubler unit. These amplifiers deliver maximum output power up to 2 W (free space output) or up to 1.5 W in a fiber-coupled version. These models are intended for use along with the different seed lasers including single-frequency seeders with an output power range of 0.1 – 1 mW ( 10 – 0 dBm) or 1 mW – 50 mW (0 – 17 dBm).
FEATURES
SHG PHASE MATCHING TEMPERATURE TUNING
DSEA allow for the Second Harmonic Generation Crystal/Waveguide Mixer for SHG Phase Matching Temperature tuning according to the seed-laser set wavelength.
OUTPUT POWER ADJUSTMENT. APC/ACC MODES OF OPERATION. OUTPUT POWER STABILITY.
This laser model allows for output power adjusting in the range of 10 – 100 % of the nominal output power. The amplifier can operate in Automatic Power Control (APC) as well as in Automatic Current Control (ACC) modes. These amplifiers provide excellent long term power stability.
OPTICAL OUTPUT TYPE
DSEA provides a free space output from the laser head. It also can be equipped with a fiber port or a Waveguide Mixer for SHG with a fiber output for fiber coupling.
COMPUTER CONTROL
The standard DSEA model allows controlling the laser using a computer via a USB port. The original Optromix
software is provided along with the laser.
KEY FEATURES
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Ultra-narrow linewidth amplification
- Polarization-maintaining
- Built-in preamplifier
- Computer Control
APPLICATIONS
- Atomic Trapping and Cooling
- Quantum Optics and Computing
- High-Resolution Spectroscopy
- Metrology
- Frequency Standard
SPECIFICATIONS
| Parameter | Optromix SFYX |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM00 |
| Standard Wavelength | 1030.0 nm, 1064.0 nm, 1107.4 nm |
| Custom Wavelength | 1030 – 1122 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | 0.5 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 100 kHz |
| Nominal Output Power | 1, 2, 5, 10, 15 W |
| Output Power Tunability | 10 – 100% |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 80 MHz/V, 0 –100 VDC |
| Wavelength Modulation³ | Up to 10 kHz |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 0.7 MHz) | < -110dB/Hz@peak, < -140dB/Hz@10MHz |
| Output Optical Isolator | Built-in |
| Optical Output4 | Armed fiber cable terminated be Collimator or FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 1 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |
| 4. Optional Output: The output type can be replaced by the customers' request | |

