DSYL CW 515 – 556 nm Single-Frequency Fiber Laser
OVERVIEW
Standard Wavelengths: 515.0, 532.0, 546.25, 553.7, 555.8 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 515 – 556 nm
Wavelength Tuning Range: 0.1 nm
Output Power: Up to 3 W
The Optromix DSYL is a single-frequency Ytterbium fiber laser equipped with a frequency doubler unit. The DSYL core feature is an ultra- narrow linewidth (FWHM). DSYL provides a precise wide-range thermal wavelength tuning and a fast piezo tuning using an external PZT driver. The phase-matching temperature of an SHG crystal is automatically adjusted according to the fundamental wavelength settings. DSEL is a turn-key system where a control electronics and power supply are integrated with a seed laser and a power amplifier. DSYL is available in a benchtop or in a 19” rack housing connected with a laser head by an umbilical cable.
KEY FEATURES
- Ultra-Narrow Linewidth
- Thermal Wavelength Tuning
- Fast Piezo Wavelength Tuning
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Low RIN Level
APPLICATIONS
- Precision Laser Spectroscopy
- Atomic Trapping and Cooling
- Laser-based Metrology
- Quantum Optics/Computing
- Fluorescence Microscopy
- Laser Holography
SPICIFICATIONS
| Parameter | Optromix DSYL |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM₀₀ |
| Standard Wavelength | 515.0, 532.0, 546.25, 553.7, 555.8 nm |
| Custom Wavelength | 515 –556 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | > 0.1 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 200 kHz |
| Nominal Output Power (Free Space) | 50, 100, 200, 500, 1000, 1500, 2000, 2500, 3000 mW |
| Nominal Output Power (Fiber Coupled) | 50, 100, 200, 500, 1000, 1500 mW |
| Output Power Tunability | 10 – 100% |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 100 MHz/V |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 1.4 MHz) | < -110dB/Hz@peak, |
| < -140dB/Hz@10MHz | |
| Optical Output | Armed fiber cable terminated be Collimator or FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 0.2 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |



