SFEXM CW 1.5 µm Single-Frequency High Power Fiber Laser Module
OVERVIEW
Standard Wavelengths: 1550, 1556, 1560 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 1532 – 1578 nm
Wavelength Tuning Range: 0.5 nm
Output Power: Up to 1 W (10-100% adjustable)
The Optromix SFEXM is a single-frequency high output power Erbium fiber laser with an ultra-narrow linewidth. SFEXM is made in a OEM module form factor and intended for use as a part of different systems. SFEXM requires an external power supply of +5 VDC and can be controlled using a computer via the software provided with the module. SFEXM provides a wide-range precise thermal wavelength tuning and a fast piezo tuning using an external PZT driver. This module consists of a seed laser and a power fiber amplifier allowing achieving up to 1 W output power with a 10-100% adjustment range.
KEY FEATURES
- Ultra-Narrow Linewidth
- Thermal Wavelength Tuning
- Fast Piezo Tuning
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Low RIN level
APPLICATIONS
- Atomic Trapping and Cooling
- Quantum Optics and Computing
- Free Space Communication
- Optical Sensing
- Nonlinear Pump Source
- Coherent Communication
- High Precision Spectroscopy
SPECIFICATIONS
| Parameter | Optromix SFEXM |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM₀₀ |
| Standard Wavelength | 1550.12 nm, 1556.30 nm, 1560.48 nm |
| Custom Wavelength | 1532 – 1578 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | 0.5 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 5 kHz |
| Nominal Output Power | 1000 mW |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 60 MHz/V @ 0Hz |
| Wavelength Modulation³ | Up to 10 kHz |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 0.7 MHz) | < -105dB/Hz@peak, |
| < -140dB/Hz@10MHz | |
| Output Optical Isolator | Yes |
| Optical Output⁴ | Fiber cable terminated by an FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 1 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |
| 4. Optional Output: The output type can be replaced by the customers' request | |
