SFYSM CW 1 µm Single-Frequency Fiber Laser Module
OVERVIEW
Standard Wavelengths: 1030, 1064, 1093, 1107 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 1030 –1122 nm
Wavelength Tuning Range: 0.5 nm
Output Power: 30 mW
The Optromix SFYSM is a single-frequency Ytterbium fiber laser with an ultra-narrow spectrum linewidth. SFYSM is made in an OEM module form factor and intended for use as a laser source in different systems. SFYSM requires an external power supply of +5 VDC and can be controlled using a computer via the software provided with the module. SFYSM provides a wide-range precise thermal wavelength tuning and a fast piezo tuning using an external PZT driver. This module consists of a seed laser and a pre-amplifier.
KEY FEATURES
- Ultra-Narrow Linewidth
- Thermal Wavelength Tuning
- Fast Piezo Tuning
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Low RIN level
APPLICATIONS
- Atomic Trapping and Cooling
- Quantum Optics and Computing
- Free Space Communication
- Optical Sensing
- Nonlinear Pump Source
- Coherent Communication
- High Precision Spectroscopy
SPECIFICATIONS
| Parameter | Optromix SFYSM |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM₀₀ |
| Standard Wavelength | 1030 nm, 1064 nm, 1093 nm, 1107 nm, 1112 nm |
| Custom Wavelength | 1030 – 1120 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | 0.5 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 100 kHz |
| Nominal Output Power | 30 – 40 mW |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 80 MHz/V |
| Wavelength Modulation³ | Up to 10 kHz |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 0.7 MHz) | < -110dB/Hz@peak, |
| < -140dB/Hz@10MHz | |
| Output Optical Isolator | Yes |
| Optical Output⁴ | Fiber cable terminated by an FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 1 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 0C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |
| 4. Optional Output: The output type can be replaced by the customers' request | |



