DSEL CW 775 – 785 nm Single-Frequency Fiber Laser
OVERVIEW
Standard Wavelengths: 775.06, 778.15, 780.24 nm
Custom Wavelengths: Any within the range 770 – 790 nm
Wavelength Tuning Range: 0.1 nm
Output Power: Up to 2 W
The Optromix DSEL is a single-frequency Erbium
fiber laser equipped with a frequency doubler
unit. The DSEL core feature is an ultra-narrow
linewidth (FWHM). DSEL provides a precise wide-
range thermal wavelength tuning and a fast
piezo tuning using an external PZT driver. The
phase-matching temperature of an SHG crystal
is automatically adjusted according to the
fundamental wavelength settings. DSEL is a
turn-key system where a control electronics and
power supply are integrated with a seed laser
and a power amplifier. DSEL is available in a
benchtop or in a 19” rack housing connected
with a laser head by an umbilical cable.
KEY FEATURES
- Ultra-Narrow Linewidth
- Thermal Wavelength Tuning
- Fast Piezo Wavelength Tuning
- High Beam Quality
- High Power Stability
- Low RIN Level
APPLICATIONS
- Atomic Trapping and Cooling
- Quantum Optics
- High Precision Spectroscopy
- Frequency Standard
- Metorlogy
SPECIFICATIONS
| Parameter | Optromix DSEL |
|---|---|
| Operating Mode | CW, Single-frequency, TEM₀₀ |
| Standard Wavelength | 775.06 nm, 778.15 nm, 780.24 nm |
| Custom Wavelength | 770 – 785 nm |
| Thermal Wavelength Tuning Range¹ | > 0.08 nm |
| Linewidth (FWHM) | < 10 kHz |
| Nominal Output Power (Free Space) | 50, 100, 200, 500, 1000, 1500, 2500 mW |
| Nominal Output Power (Fiber Coupled) | 50, 100, 200, 500, 1000, 1500 mW |
| Output Power Tunability | 10 – 100% |
| Power Stability² | < 1% (typical <0.5%) |
| Beam quality (M²) | < 1.05 (typical <1.02) |
| Piezo Tuning Range³ | > 100 MHz/V |
| Polarization | Linear (PER > 23dB) |
| RIN level (peak:app 1.4 MHz) | < -105dB/Hz@peak, |
| < -140dB/Hz@10MHz | |
| Optical Output | Free space or FC/APC connector |
| 1. Optionally up to 0.2 nm | |
| 2. Over 8 Hours with base temperature constant within 0.2 C after 30 minute warm-up | |
| 3. External PZT Driver 0-100V, Modulation up to 10 kHz | |



